
Интересни факти за хапчетата за отслабване :
Има много реклами на хапчета и хранителни добавки, които обещават “бързо и лесно отслабване”, но повечето от тях не действат, а може да съдържат и вредни за здравето химикали и смески от вещества. Множество хапчета за отслабване се предлагат в местната аптека, супермаркет или магазин за здравословна храна. Още повече вариации може да се намерят в интернет. Част от тях претендират да са “Изцяло на билкова основа”, което е подвеждащо твърдение. Билковите формули и добавки не се регулират и е възможно дори да не съдържат това, което е написано на етикета. Друга заплаха е съставът да е с прекалено много витамини, минерали и билки, или опасна комбинация от трите, която да е токсична за организма.
Опасни странични ефекти
Таблетките за отслабване в добрия случай може да бъдат неефективни, а в по-лошия вариант - опасни за здравето. Някои от страничните ефекти включват: нервност, високо кръвно налягане, проблеми със съня, хиперактивност, умора, замаяност, сърдечна аритмия и сърцебиене, главоболие, замъглено зрение, повръщане, сухота в устата, повишаване на телесната температура, косопад, намалено сексуално желание, стягане в гърдите, стомашни проблеми, инфаркт, инсулт и дори рак на дебелото черво.
Предозирането на таблетките за отслабване в крайна сметка може дори да ви убие. Затова, ако сте решили да прибегнете до медикаментозно справяне с проблема, потърсете непременно лекарско мнение.
При повечето препарати ефект има - отслабва се още на втората, третата седмица, защото блокират действието на определен ензим, в резултат на което започва разграждането на мазнините. Прекалено дългата употреба на хапчета за отслабване води до нарушаване на мастния баланс и правилното функционеране на организма, което в по-късен етап рефлектира от страна на организма като презапасяване. Всяка мазнина, която се приема се складира под формата на допълнителни килограми.
Българските лаборатории нямат капацитет да правят редовен анализ на растителните хапчета.
Опасната съставка, която дава куп нежелани странични ефекти върху сърцето, бъбреците и черния дроб, се съдържа поне в два китайски препарата - “МейЗиТанг” и “Лида ДайДайХуа”, доказа още през лятото на 2008 г. изпълнителната агенция по лекарствата. Те бяха забранени и изтеглени от пазара.
В момента обаче двете хранителни добавки могат безпроблемно да бъдат поръчани по интернет от наши сайтове.
На сибутрамин се дължат 34 смъртни случая в САЩ, цитира американско проучване отпреди дни в. “Ди Велт”. Двама починали има и в Италия, където още през 2002 г. изтеглят от пазара всички медикаменти с веществото. В една от пробите в САЩ е открита и субстанцията фенолфталеин, която се подозира, че предизвиква рак.
Властите на няколко провинции в Германия призоваха потребителите да не купуват хапчета за отслабване от интернет. Безскрупулни търговци застрашават здравето на хората, предлагайки привидно безобидни средства за отслабване, предупреждава Йоханес Барон, областен управител на Дармщат, провинция Хесен. Хапчетата за отслабване, особено когато са купени от интернет, могат да са дори животозастрашаващи, добавя той.
Заради ефекта да потиска апетита сибутрамин обаче тайно се влага от производителите. Рекламирани като чисто растителни препарати за отслабване от Китай и Индонезия съдържат съставката.
При контролните тестове в САЩ и Германия веществото е открито с лабораторни тестове, без да е упоменато на опаковката.
Реален лабораторен контрол впоследствие върху състава на хранителните добавки у нас не се прави, признават от РИОКОЗ. Службата, под чиято шапка са сега хранителните добавки, не разполага с необходимата техника и реактиви за целта.
Декларираното от производителя и представените сертификати от Китай се приемат за чиста монета и редовен контрол не се упражнява. Не всички търговци са лоши, някои искат да знаят какво съдържат препаратите за отслабване или другите хранителни добавки, но няма къде да се направи такъв анализ, признават експерти от държавната инспекция.
Така излиза, че потребителят купува, макар и от аптеката, на собствен риск.
В Министерството на здравеопазването не разполагат с информация за открит сибутрамин в хранителни добавки, съобщават от ведомството в отговор на официално запитване.
Продажбата на хранителни добавки по интернет е забранена у нас. Въпреки това онлайн търговията процъфтява необезпокоявана. Оказва се, че забраната не е повод някоя институция да санкционира продавачите в интернет.
Фирмите са много предпазливи и освен възможността за даване на поръчка и джиесем за връзка не посочват на сайта си никаква друга форма за обратна връзка.


Източници за статията :
24chasa.bg
aktivnipotrebiteli.bg