Какво знаем за плевела тученица?
Всъщност баналната тученица не е проста работа: тя е била позната на прабабите ни и ценена като растение с висока хранителна стойност и “суровина” за приготвяне на различни церове. От тученица в миналото са били приготвяни плънки за баници и здравословни ястия. И в момента в Германия това растение е високо ценено и е по-скъпо от гроздето! В много страни се продава като листен зеленчук на пазара или като материал за домашни лекарства.
Какви всъщност са лечебните свойства на плевела тученица? Растението съдържа седем пъти повече витамин С от цитрусите; мастни киселини омега-3 пет пъти повече в сравнение със спанака. Пречиства кръвта, балансира стойностите на холестерола и предпазва от артериални плаки, т.е. върши добра профилактика срещу инфаркт и инсулт. Съдържа още витамините А, В6 и В9, калий и калций, магнезий и фосфор, натрий, манган и желязо. Полезна е за зрението, балансира кръвната захар, оптимизира имунната система, съдейства за отслабване. На терапия с тученица може да се разчита при антиракова профилактика, при болки в мускулите и ставите, артрит, дихателни и хормонални проблеми.

При диабет и кръвна захар.
Народната медицина сочи билката тученица като сигурно средство за балансиране на кръвната захар и за регулиране на здравето при диабет (bolenzdrav.com). Екип от български учени доказа неотдавна способността на продукти с тученица да установяват контрол върху диабета от втори тип. Достатъчно е един човек с такъв здравословен проблем да консумира два пъти дневно по 5 г семена от тученица в продължение на осем седмици – налице ще е трайно подобряване състоянието при диабет от втори тип.
Народни лечители пък препоръчват диабетиците да консумират прясна тученица – листа и стебла, колкото може по-често. Приятното на вкус растение може да се хапва като съставка в редовната лятна салата. По този начин кръвоносните съдове, които при диабет са уязвимо място, ще бъдат предпазени от негативни промени, от плаки и загуба на еластичността.
При псориазис.
Как да въздействаме с вълшебната тученица върху кожа с псориазис?
Стара практика е терапията на кожни раздразнения, обриви и псориазис с продукти от тученица. Направете запарка от една супена лъжица стрита суха тученица – листа и стебла, и чаша вряла вода. След час прецедете и с получената билкова вода промивате местата с псориатичен обрив 2-3 пъти дневно.
Същата запарка може да се използва и против пърхот: мажете внимателно скалпа всяка вечер и оставяйте да действа цяла нощ.
При псориазис и кожни заболявания добре действа и вътрешният прием на прясна тученица – така укрепва имунната система.
Против инфаркт.
При богатото съдържание на витамин С, омега-3 ненаситени мастни киселини и магнезий-калий в оптимално съотношение, диетата с тученица действа оздравяващо на сърдечно-съдовата система. Оптимизира се сърдечният ритъм, кръвообращението е балансирано, съдовете са в добро състояние. Способността на билката тученица да неутрализира високите стойности на холестерола предпазва кръвоносните съдове от загуба на еластичността, втвърдяване и обрастване с холестеролови плаки. При такава характеристика е ясно, че рискът от инфаркт намалява, като сериозна заслуга за това има въздействието на добрата тученица.
При холестерол.
Тученица – колкото по-често, толкова по-добре. Това е простичката формула за неутрализиране на високия лош холестерол. Полезното въздействие на лековития плевел в този случай се дължи на витамин С и омега-3 ненаситените мастни киселини. Както вече знаем, те са в доста високо процентно съдържание сравнено с други полезни растителни храни.
Познавачите на преоткрити тайни за здравословното хранене правилно отбелязват, че да се намери тученица е проблем: няма я по пазарите, както е например в Гърция и Турция. Ако живеем в града, няма как да си намерим сами чиста билка. Твърди се, че тученица може да се отгледа в сандъчета на балкона: развива се бързо, не е претенциозна. Струва си човек да опита!
При рак.
Менюто с тученица намалява риска от злокачествени заболявания, а при раково болни подобрява общото здравословно състояние (zdrave.ws). Това въздействие се дължи на могъщите антиоксиданти бета-цианин и бета-ксантин, които буренът съдържа. С тяхна помощ се овладява негативното действие на свободните радикали – именно те причиняват увреждания на клетъчно ниво и израждане на клетки и тъкани.
Специалистите съветват да се похапва прясна, а не термично обработена тученица – така антиоксидантните компоненти се съхраняват и усвояват в максимална степен.
При кръвно.
Приемът на тученица под различни форми успява, както вече видяхме, да подобри липидната обмяна и да оптимизира стойностите на лошия холестерол. Благодарение на компоненти от лековитата тученица намалява рискът от инфаркти и инсулти – кръвоносните съдове се съхраняват гъвкави и чисти, без мастни плаки и склеротични промени. Стабилен е сърдечният ритъм.
Към това можем да прибавим и нормализирането на кръвното налягане – това е резултат от здравословното присъствие на тученица в химията на хранителното усвояване. Композицията от витамини, микроелементи, антиоксиданти и фибри прави плевела – оказал се кралица на билките – наистина незаменим при поддържането на здравето и намаляването на рисковете от преждевременна смърт.
За перисталтика.
Прясната тученица е чудесен източник на фибри; това я прави добър вариант за активиране на чревната перисталтика. Този въпрос е важен заради условието тялото да не задържа токсини и шлаки, да се освобождава от тях максимално бързо.
За отслабване.
Фибрите, с чиято помощ поддържаме “редовен стомах” и не страдаме от запек, правят нашата тученица работещ участник в програми за редукция на теглото. Освен това включването на тученица в менюто – под формата на сурови салати, супи или каша, съдейства за добро засищане и успешен контрол върху апетита. Ненадминатата тученица по един чудесен начин вкарва в тялото високи хранителни стойности – протеини, аминокиселини, витамини, омега-3-мастни киселини, и всичко това при ниски калории, само 16 за 100 г зелена маса. Ето защо въпросната тученица има място в редица съвременни диети.
Против гъбички.
Семена от тученица успешно помагат при гъбички в устата (кандидоза). За терапията е необходима една супена лъжица семена, които се варят под капак 15 минути в чаша вода. Отварата се оставя да престои още 15 минути, след което се прецежда. С тази отвара се жабурим продължително в рамките на деня. На следващия правим нова отвара по същата рецепта.
За зрение.
Богатият състав на чудодейната тученица има един изключително важен акцент: витамин А в доза, която прави този “бурен” изключително полезен за зрението. Изчислено е, че в 100 г от билката се съдържа половината дневна доза от необходимия ни витамин А. Той е важен също и за доброто здраве на кожата, за нейното бързо възстановяване и зарастването на рани.
За детоксикация.
Казват, че ненаситените мастни киселини от билката тученица чистят кръвоносните съдове както сапун и топла вода. На този постоянен детокс се дължи и способността на нашата тученица да предпазва от склеротични промени в съдовете и от инфаркт.
Като детокс продукт коментираната тученица може да участва в приготвянето на зелени сокове и смути, чудесни за захранване след пролетна детоксикация. Прясната тученица е добра за прочистване на отделителната система и черния дроб.
От тученица се прави и чай за детокс на кръвта: чаена лъжичка билка се залива с гореща вода и се прецежда, когато изстине. Пие се на глътки, само една чаша на ден.
Има ли отровен двойник?
Човек изпитва известни съмнения при всички приказки за полезната тученица – ако дълго време е възприемал това растение като прост плевел. Дали не е отровно всъщност?
Не – познавачите уверяват, че няма отровен двойник и че спокойно можем да си го наберем от някое чисто място. И да го хапнем.
Източник : lekar.bg