Дъждовното лято накара глухарчетата да избуят и сега хората, излезли от града, се наслаждават на тучни поляни с taraxacum officinale, както е латинското име на това растение. То ни напомня и за великолепния роман на Рей Бредбъри „Вино от глухарчета”. Заглавието и сюжетът са метафора за радостните спомени от лятото, затворени в бутилка. Глухарчето, познато още под името радика обаче действа благотворно не само на емоциите, но и на физическото ни здраве - в буквален смисъл.
Накратко глухарчето се използва и е полезно за:
-
прочистването на черния дроб, подобряване функциите на жлъчния мехур, панкреаса (задстомашната жлеза), далака и червата;
-
при възпаление на пикочния мехур и бъбреците, а също и бъбречнокаменна болест;
-
за изхвърлянето на вредните вещества, прочистването на кръвта и храносмилателната система;
-
прекратяване на кръвохраченето и действа отхрачващо;
-
има отличен тонизиращ ефект и се прилага при пролетна умора, обща слабост и хиповитаминоза;
-
намалява нивата на лошия холестерол в кръвта;
-
използва се при леки форми на захарен диабет;
-
препоръчва при анемия за подобряване състава на кръвта;
-
при безсъние, кожни заболявания и други.
Съдържащите се в него тараксацин и инулин повишават секрецията на храносмилателните жлези, поради което то оказва добър лечебен ефект при болни с нарушена функция на черния дроб и жлъчката, лошо храносмилане и стомашно-чревни колики. Действа апетитовъзбуждащо и е естествен диуретик, поради тази причина спомага при запек, метеоризъм, хемороиди, стомашно- чревни катари. Чаят от глухарче е полезен и при запек, стомашни разстройства и други хранителни смущения.
Глухарчето действа жлъчегонно, като спомага за разграждането на жлъчните камъни и намаляване концентрацията на холестерол в жлъчката, а също и жлъчетворно, така то стимулира жлъчната секреция и намалява задържането на жлъчка в организма. Ето защо се препоръчва при жлъчни и чернодробни заболявания.
Чаят от глухарче се смята за полезен за прочистването на черния дроб.
Подобрява функциите на жлъчния мехур, панкреаса (задстомашната жлеза), далака и червата.
Глухарчето може да намали възпалението при хепатит и цироза, спомага за разграждането на жлъчните камъни и подобрява функционирането на бъбреците.
Няколкото съставки, които придават неговият горчив вкус действат ободряващо на храносмилането, черния дроб, далака и жлъчния мехур и са високо противогъбично действие.
Поли-терпените в него спомагат за стимулиране отделянето на жлъчката и за стимулирането на черния дроб.
Пектинът, който се съдържа в глухарчето спомага за изхвърлянето на вредните вещества, прочистването на кръвта и храносмилателната система. Освен това действа противоглистно и помага при воднянка (събиране на течност в коремната кухина). Глухарчето се прилага и за прекратяване на кръвохраченето. Действа отхрачващо и поради тази причина се препоръчва при бронхити.
Глухарчето има противоревматично действие, укрепва съединителната тъкан и действа благоприятно при артрози и подагра. Намалява нивата на лошия холестерол в кръвта. Пектинът, който се съдържа в глухарчето, премахва тежките метали и радиоактивни елементи от тялото. Освен това пектинът намалява и нивата на лошия холестерол, а в комбинация с витамин С, дори още повече.
Пресният сок от глухарче се препоръчва при бременните жени, на подрастващите за предпазване на зъбите от кариес и при лечение на остеомалацията, тъй като съдържа калций, магнезий, и желязо. Увеличава млечната секреция при кърмещи жени.
Всяка част от глухарчето е богато на антиоксиданти, които предпазват клетките от увреждането на свободните радикали, ДНК и забавят процесите на стареене. Глухарчето спомага за намаляване степента на разпространение на раковите клетки и растежът им. Листата особено са много богати на антиоксиданти и фитонутриенти, които се борят с раковите образования. Витамин А, който се съдържа в глухарчето, също спомага за борбата с раковите образувания.
Сокът от корена и стъблата може да се прилага външно при рани, за лечение на екземи, краста и лишеи, обриви и сърбеж по кожата, брадавици, язви, гнойни циреи, акне и хронични кожни заболявания. Старо народно средство е разтрит корен от глухарче да се налага на място, ухапано от отровни насекоми, като например пчели. Прави се и запарка срещу мазна коса и пърхот. Със сок на глухарчето се премахват мазоли, бенки и ветилиго.
Източници :
mydelicious.info
missis.bg
ЗАПАРКА ОТ КОРЕНИ ИЛИ СТРЪКОВЕ НА ГЛУХАРЧЕ :
1 супена лъжица от корени или стръкове се запарва с 400 мл. кипяща вода. Оставя се 1 час, след което се прецежда. Пие се на гладно няколко пъти дневно. Запарката действа кръвопречистващо, потоотделящо, освежаващо, пикочогонно и подобрява храносмилателния процес, стимулира функционирането на стомашните жлези, увеличава секрецията им и спомага при запек.